Blog

  • Home / Tworzenie stron / Jakie wymagania powinna…
tworzenie stron

Jakie wymagania powinna spełnić strona internetowa?

Posiadanie strony internetowej dla większości firm jest niezbędne, ponieważ jest ona pierwszą formą kontaktu z przyszłym klientem. Jednak żeby do niego doszło, strona musi być w odpowiedni sposób przygotowana. Dlatego podpowiadamy jakie podstawowe wymagania od strony użytkownika oraz Google powinna spełnić Twoja strona internetowa.

Strona responsywna, czyli dobrze przygotowana pod RWD

Responsywność w skrócie RWD określa dostosowanie strony do ekranów o różnej rozdzielczości. Dzisiaj prawidłowe działanie strony internetowej na urządzeniach mobilnych jest pozycją obowiązkową. W tej kwestii nie ma wyjątków i wszystkie strony powinny być dopracowane pod tym kątem. Ma to ogromne znaczenie, gdyż przekłada się to na jakość korzystania ze strony oraz świadczy o jej właścicielu. Dobrze przygotowana strona pod różne rozdzielczości świetnie prezentuje zawartość strony bez błędów w postaci wychodzenia treści poza ekran, czy zbyt dużych czcionek. Warto wziąć tutaj pod uwagę UX i wygodę użytkownika w postaci zmniejszonej ilości przewijania. Nie można tutaj również zapominać o Google Search Console, który na pewno zwróci nam na to uwagę w postaci licznych alertów i wiadomości.

Prędkość działania strony i szybkość jej załadowania

Prędkość ładowania strony można najlepiej opisać na przykładzie: Jesteśmy w drodze do pracy i na telefonie szukamy pendrive, który chcemy sobie kupić. Wpisujemy w Google zapytanie i wchodzimy pierwszy link do strony i otwiera się nam strona. Po czym czekamy i czekamy, aż strona się otworzy, żeby móc sprawdzić parametry produktu oraz cenę, lecz ona otwiera się po paru sekundach. Odpuszczamy tę stronę i wchodzimy w link do konkurencyjnego sklepu.

No właśnie to jest sytuacja, która niesie za sobą konkretne straty dla właściciela strony internetowej. Bowiem są one spowodowane zbyt długim czasem załadowania się strony z produktem, który potencjalny klient chciał kupić. Jak temu zapobiec? Należy podjąć szereg działań pozwalających zwiększyć prędkość ładowania strony oraz znajdujących się w niej zasobów. Dotyczy to w szczególności skryptów, zdjęć i filmów, które potrafią mocno spowolnić stronę. Pamiętajmy, że nie każdy ma cierpliwość, aby czekać kilka sekund na załadowanie się całej strony.

Strona przyjazna wyszukiwarkom i pod kątem SEO

Działanie strony internetowej to jedno, lecz nie można zapominać o tym jak nasza strona wypadnie w wyszukiwarce. Tutaj trzeba pomyśleć o spełnieniu szeregu wymagań, żeby strona była przyjazna pod kątem wyszukiwarek i SEO. Tak jak już pisaliśmy w poprzednim wpisie o tym, co to jest pozycjonowanie tak teraz przypominamy, że strona powinna mieć możliwość kompletnej optymalizacji. Ma to duże znaczenie, ponieważ wtedy można stronę w odpowiedni sposób przystosować do wytycznych, jakie powinna spełniać. Pozwoli to uniknąć błędów indeksowania i bałaganu, jaki może się pojawić nawet przy źle skonfigurowanych przekierowaniach i ssl. Podobnie jest w przypadku linków kanonicznych i mapy witryny, które dokładnie przetwarza robot indeksujący.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *